Goldman’a göre swapta gevşeme için Londra faiziyle yakınlaşma önkoşul

Yurt içi ve yurt dışında Türk lirası faiz oranlarının birbirine yaklaşması, ülkedeki para politikasının normale döndüğünün son işareti olurken, potansiyel olarak yabancı yatırımcılara yönelik swap kısıtlamalarının hafifletilmesine zemin hazırlıyor.

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası, şu anda yüzde 61’de seyreden enflasyonu dizginlemek amacıyla haziran ayından bu yana politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 35’e yükseltti. Aynı zamanda piyasadaki TL likiditesini azaltmak için zorunlu karşılık oranları artırıldı. Bu da yurt içindeki faizleri yükselterek, yurt dışındaki oranlara yaklaştırdı.

Goldman Sachs’tan Clemens Grafe ve Başak Edizgil’in müşterileri ile paylaştıkları bir notta, offshore ve onshore faiz oranlarının birbirine yakınsamasının “yurt dışı yerleşiklerle yapılan işlemlere ilişkin bazı düzenleyici kısıtlamaların kaldırılması için önemli bir önkoşul” olduğu ifade edildi.

Düzenlemeler, yaşanan kur krizinin ardından ticari bankaların yabancı bankalara borç vermesine izin verilen lira miktarını kademeli olarak düşürdüğü 2018 yılına kadar uzanıyor. Offshore swap piyasasına yönelik bu kısıtlamalar, Türk yetkililerin yabancı yatırımcılar için lira cinsinden borçlanma maliyetini artırarak liraya bir miktar istikrar getirmesine olanak sağladı. Düzenlemeler aynı zamanda yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını kur dalgalanmalarına karşı hedge etmelerini de zorlaştırdı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x