CANLI BLOG | İsrail hastanelere saldırmaya devam ediyor, bu kez şehrin en büyük hastanesini hedef aldı; 100 binden fazla Filistinli güneye kaçtı

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, son 2 günde Gazze’de 100 binden fazla Filistinlinin kuzeyden güneye doğru kaçtığını açıkladı.

Dün ise Şifa Hastanesi, Endonezya Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Çocuk Hastanesi, El-Avde Çocuk Hastanesi ve Kudüs Hastanesi’ne ya da çevrelerine İsrail ordusu tarafından şiddetli saldırılar düzenlendi. Yaklaşık 50 bin kişinin barındığı Şifa Hastanesi, Gazze’nin en büyük hastanesi. 

Gazze’de İsrail saldırıları nedeniyle ölenlerin sayısı 4 bin 506’sı çocuk olmak üzere 11 bin 78’e yükseldi. Gazze’de 27 bin 490 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

TIKLAYIN | İsrail, 24 saatte Gazze’de 6 hastaneyi hedef aldı; çoğu kadın ve çocuk onlarca insan öldürüldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’de her 10 dakikada bir çocuğun öldüğünü söyledi. BM güvenlik konseyine yaptığı açıklamada “Hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil” diyen DSÖ Başkanı, 36 hastanenin yarısının çalışmadığı Gazze’nin sağlık sisteminin “diz çökmüş” durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze’deki hastaneleri etkileyen yıkımın dayanılmaz hale geldiğini ve bunun durdurulması gerektiğini kaydetti.

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Birleşmiş Milletler, İsrail ordusunun kuzey ile güney arasında açtığı ve “güvenli” olduğunu duyurduğu koridorda da Filistinlilerin öldürüldüğünü bildirdi. 

İsrail hükümeti, 7 Ekim’deki Hamas saldırısında ölen İsraillilerin sayısını bin 200 olarak yeniledi; ilk rakam olan bin 400’ün Hamas militanlarını da içerdiğini aktardı.  

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda sivillerin öldüğünü belirterek, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

İşte savaşın 36. gününden dakika dakika öne çıkanlar…

08.30 | Filistin yanlısı protestocular New York Times ofislerinde sahte kanla protesto gerçekleştirdi. 

Filistin yanlısı protestocular New York Times ofis binasının girişini sahte kanla kapladı.

Polis, dışarıda İsrail bayrakları yakan ve “siz yalan söylerken çocuklar ölüyor” sloganları atan göstericilerin binaya girmesini engelledi. 


New York Times gazetesi binasında sahte kanla protesto


Polis New York Times binası önünde göstericilere müdahale etti

03.00 | İsrail, bir gün içinde Gazze’de 6 hastaneyi hedef aldı, çoğu kadın ve çocuk onlarca insan öldürüldü

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bir gün içinde 6 hastaneyi birden hedef aldı. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki 35 hastaneden 18’i çalışamaz hale geldi

Son 24 saat içinde Şifa Hastanesi, Endonezya Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Çocuk Hastanesi, El-Avde Çocuk Hastanesi ve Kudüs Hastanesi’ne ya da çevrelerine şiddetli saldırılar düzenlendi, çok sayıda yaralı ile hayatını kaybedenler oldu.

TIKLAYIN –  İsrail’in 24 saat içindeki 6 hastane saldırısından bilgiler


02.22 | Hamas: Şifa Hastanesi’nde sivillerin hedef alınmasından ABD yönetimi sorumludur

İsrail’in Şifa Hastanesi’ni dünden bu yana defalarca hedef almasının ardından Hamas’tan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Şifa Hastanesi ve çevresinde sağlık personeline, hastalara, yaralılara ve yerinden edilmiş kişilere karşı işlenen bu menfur suçtan Amerikan yönetimini ve Başkan Biden’ı sorumlu tutuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Hamas’ın açıklamasında, “Birleşmiş Milletler (BM) ile Arap ve İslam ülkelerine, bu vahşi saldırıyı durdurmak için derhal müdahale etme ve uluslararası yasalara göre güvenli alanlar olarak kabul edilen hastaneler ile sivillerin korunması konusunda siyasi ve hukuki sorumluluk üstlenme” çağrısı yapıldı.

02.00 | İsrail Ordusu, Endonezya Hastanesi’nin çok yakınına saldırı düzenledi

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesinde bulunan Endonezya Hastanesi çok yakınına saldırı düzenledi.

01.42 | Filistin Kızılayı: Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nde 3 saat içinde tüm hizmetler duracak

Filistin Kızılayı’ndan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Yakıtın bitmesi nedeniyle 3 saat içinde Kudüs Hastanesi’ndeki tüm hizmetlerin duracağı kaydedilen açıklamada, bu durumda 500 hasta ve yaralının sağlık hizmetlerinden mahrum kalacağı, yoğun bakımdaki hastalar ile kuvözdeki bebeklerin hayatını kaybedeceği ifade edildi.

Filistin Kızılayı daha önce yaptığı açıklamada, Kudüs Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine ateş açıldığını bildirmişti.

00.30 | Macron, İsrail’i sivilleri bombalamayı durdurmaya çağırdı: Suçlu siz olursunuz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda sivillerin öldüğünü belirterek, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Macron, İngiliz yayın kuruluş BBC’ye verdiği özel mülakatta Gazze’de hayata geçirilecek bir ateşkesin İsrail’in faydasına olacağını söyledi.

Fransa’nın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını açıkça kınadığını hatırlatan Macron, ABD ve İngiltere gibi bazı ülkelerin çatışmalara insani ara verilmesini savunup ateşkes çağrılarına katılmaması konusunda, “(Ateşkes çağrısı) Yapacaklarını umuyorum.” yanıtını verdi.

TIKLAYIN – Macron’un çağrısı

35. GÜNDEN ÖNEMLİ GELİŞMELER

22.26 | Gazze’deki Endonezya Hastanesi’nde yakıtın bitmesi sonucu elektrik tamamen kesildi

Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinde bulunan yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin sığındığı Endonezya Hastanesi’nde elektrik tamamen kesildi. Jeneratörler, yakıtın bitmesi nedeniyle durdu ve hastane karanlığa gömüldü.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının Telegram hesabında konuyla ilgili açıklama ve görüntüye yer verildi.

Açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’nin elektriği, suyu ve iletişiminin tamamen kesildiği kaydedildi.

22.09 | Kızılhaç: Gazze’deki hastaneleri etkileyen yıkım dayanılmaz hale geliyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze’deki hastaneleri etkileyen yıkımın dayanılmaz hale geldiğini ve bunun durdurulması gerektiğini kaydetti.

ICRC, İsrail’in saldırılarında hedef olan Gazze’deki hastanelerin durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gazze’deki tıbbi tesislere, hastalara ve sağlık çalışanlarına saygı gösterilmesi ve korunması yönünde çağrı yapılan açıklamada, “Gazze’de aşırı zorlanan, eksik malzemeyle çalışan ve giderek güvensiz hale gelen sağlık sistemi, binlerce yaralı, hasta ve yerinden edilmiş insanın hayatını tehlikeye atacak şekilde geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştı” denildi.

19.35 | Filistin Kızılayı: İsrail güçleri Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine ateş açtı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x