SVB’nin çöküşü sonrasında Warren Buffett Biden’a nasıl yardım etti?

Investing.com – Bloomberg‘in haberine göre Warren Buffett, mevcut bankacılık krizi sırasında yardımcı olmak için Biden yönetiminin üyeleriyle temas halindeydi. Bloomberg, milyarder yatırımcının son günlerde Başkan Biden’ın ekibiyle çok sayıda görüşme yaptığı bildirdi.

Görüşmeler, Buffett’ın ABD bölgesel bankacılık sektörüne bir şekilde yatırım yapma olasılığını hedeflemiş, ancak milyarder Buffett krizle ilgili tavsiye ve rehberlik vermeyi tercih etmiş olabilir.

Berkshire Hathaway’in (NYSE:BRKa) Yönetim Kurulu Başkanı, zor durumdaki bankalara yardım etmek için devreye girme konusunda uzun bir geçmişe sahip.

Buffett’ın yardım ettiği şirketler arasında Bank of America (NYSE:BAC) (subprime bağlantılı kayıplar nedeniyle hisselerinin düşmesinin ardından 2011 yılında nakit enjeksiyonu ile) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) (Lehman Brothers’ın çöküşünün ardından 2008 yılında 5 milyar dolar yatırım yaparak) bulunuyor.

SVB’nin (NASDAQ:SIVB) çöküşünden sonra ABD, müşterileri sakinleştirmek için olağanüstü tedbirler açıkladı ve batan bankalardaki sigortasız mevduatların tamamını ödeme sözü verdi.

Biden’ın ekibi, Fed tarafından alınan önlemler de dahil olmak üzere, vergi mükellefleri tarafından doğrudan devlet harcaması gerektirmeyen destek mekanizmaları oluşturdu.

Büyük ABD bankaları geçen hafta First Republic Bank ‘i (NYSE:FRC) istikrara kavuşturmak için 30 milyar dolar yatırdı.

Haber: Laura Sánchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir