Sony, Microsoft’un CoD ile Sabotaj Düzenleyeceğini Düşünüyor

Geçtiğimiz Ocak ayından beri Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almak için anlaşma yapmasının ardından Sony’nin itirazları, olayı arap saçına çevirmişti. Oyunlarla ilgi duymayan insanların bile öğrendiği bu dava, tam tatlıya bağlanacakken Sony’nin Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumuna sunduğu bir belge olayların yeniden alevlenmesine sebep oldu.

Belgede yer alan bilgilere göre Sony, Microsoft’un Call of Duty serisinin PlayStation fiyatını arttıracağından, oyunu Game Pass abonelerine ücretsiz sunarak rekabeti bitireceğinden ve hatta oyunun PS sürümlerini sabote edeceğinden korkuyor.

Biraz paranoyak mı oldun sanki Sony?

Sony’nin 22 Şubat tarihinde Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumuna sunduğu ancak bugün ortaya çıkan belgede şirket yetkilileri, Microsoft’un Activision’ı satın alması durumunda sözünde dursa bile Sony’e ve diğer rakiplerine zorluk çıkarabileceğini iddia ediyor. İddialara göre Microsoft, Call of Duty üçlemesini Game Pass abonelerine ücretsiz sunarak Sony ile olan rekabeti bitirmeye çalışabilir ve Game Pass abonelerine özel içerikler sunabilir.

Buna ek olarak Microsoft’un stratejik olarak PlayStation konsolları için hazırlanacak Call of Duty’i hatalarla ve performans sorunlarıyla doldurup oyunu oynanmayacak bir hale getirebilir. Sony, Microsoft’un “PlayStation’daki Call of Duty’nin kalitesini ve performansını Xbox’a kıyasla düşüreceğini”, “Call of Duty’yi PlayStation’a özgü özellikleri (örneğin daha iyi kontrol cihazı) göz ardı edecek şekilde düşüreceğini” veya “PlayStation’daki çok oyunculu deneyimi kısıtlayacağını, bozacağını veya buna yatırım yapmayacağından” endişelendiğini söylüyor.

Hatta Sony bu iddiasını bir adım ileri taşıyarak oyuna gelecek güncellemelerle Microsoft’un PlayStation’ları bozmaya bile çalışabileceğini iddia ediyor. Sony’e göre Microsoft, bunlardan hiçbirini yapmasa bile oyunun PlayStation fiyatlarını yukarı çekerek, CoD oynayan oyuncuları Xbox’a çekmeye çalışabilir.

Kulağa her ne kadar paranoyakça gelse de düşündüğünüzde Microsoft ve Sony arasındaki uzun süreli rekabet nedeniyle bunlar kulağa imkânsız gelmiyor. Ancak Call of Duty aracılığıyla böyle “sabotajların” gerçekleşmesi durumunda okların direkt olarak Microsoft ve Activision’a çevrileceğini bilen Microsoft yetkililerinin, bu tarz bir hamle yapmayacağı neredeyse kesin gibi.

Öte yandan sektördeki bazı kaynaklar Microsoft’un satın alımının onaylanmak üzere olduğunu belirtiyor. Yani bu arap saçına dönen satın alım çok yakında nihayet tamamlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir