Son Dakika: SEC Dava Açtı ve Bu 6 Altcoin Çakıldı!

ABD’li düzenleyici SEC, piyasa manipülasyonu suçlamalarıyla Tron kurucusu Justin Sun’a dava açtı. Sıcak gelişme, Justin Sun bağlantılı 6 altcoin de sert düşüş meydana getirdi. TRX fiyatı çift haneli düşüyor…

SEC, Tron kurucusu Justin Sun’a dava açtı

Kripto paralarla sıcak temas içinde olan SEC’in son hedefi Justin Sun oldu. ABD’li düzenleyici, kayıt dışı menkul kıymet satma ve airdrop düzenleme, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu gerekçeleriyle Tron kurucusuna dava açtı.

SEC, TRX ve BTT’nin kayıtsız menkul kıymetler olduğunu ve Sun’ın hacimleri artırmak için “kapsamlı bir wash trading” programı oluşturduğu iddia ediyor. Basın açıklamasında, kayıtsız kripto para olarak tanımladığı Tronix (TRX) ve BitTorrent’in (BTT) satışı nedeniyle Sun, Tron Foundation, BitTorrent Foundation ve BitTorrent’e (şimdi Rainberry olarak biliniyor) dava açıldı.

Tron ve Justin Sun bağlantılı 6 altcoin sert düşüyor

SEC’in Justin Sun ve Tron ve BitTorrent dahil olmak üzere üç şirketine karşı suçlamaları açıklamasının ardından Tron (TRX) fiyatı 0.67 dolardan %13 düşüşle 0,58 dolara geriledi. İşlem hacmi son 24 saat içinde 421 milyon seviyesinde yer alıyor.

Tron bağlantılı altcoin’lerde sert düşüş yaşadı. Sun token (SUN) ve Hust (JST) duyurudan sonra %8’den fazla değer kaybetti. Sun’ın liderliğini yaptığı kripto borsasının token’ı Huobi (HT) %10 düştü.

SEC davası esnasında Bitcoin ve Ethereum’da %3 civarında değer kaybediyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere SEC, son hafta kripto para piyasasına yönelik ciddi hamleler yaptı.

SEC-Justin Sun davası

SEC ayrıca Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Lil Yachty, Ne-Yo, Akon ve Michele Mason’a TRX ve BTT’yi tanıttıkları iddia edilen rolleri nedeniyle, kendilerine bunun için para ödendiğini açıklamadan yasadışı propaganda suçlamalarıyla dava açıyor.

Dosyaya göre Sun, sosyal medyada ücretli ünlülerin kendilerine ödeme yapıldığını açıklamaları gerektiğini söylerken, “Sun kendisi ünlülere yapılan ödemeleri ayarladı ve bu ödemelerin ifşa edilmediğini biliyordu.”

“Justin Sun, yasa dışı gelir elde etti”

SEC, bu alım satım işlemlerinde günlük 4,5 milyon ila 7,4 milyon TRX arasında işlem yapıldığını söyledi. Basın açıklamasına göre, “Bu plan, Sun’ın sağladığı iddia edilen önemli miktarda TRX arzı gerektiriyordu. İddia edildiği gibi, Sun ayrıca TRX’i ikincil piyasaya satarak yasa dışı, kayıt dışı teklifler ve token satışlarından 31 milyon dolarlık gelir elde etti”.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, davanın kripto yatırımcılarının kayıt dışı menkul kıymetlerle karşılaşabileceği potansiyel risklerin bir örneği olduğunu söyledi. Önemli bir noktada, Tron Kurucusu Justin Sun’ın TRX ile piyasa manipülasyonu yaptığı iddia edildi…

Gensler, piyasa manipülasyonu hakkında şunları söylüyor:

İddia edildiği gibi, Sun ve şirketleri kayıt dışı teklif ve satışlarında yalnızca ABD’li yatırımcıları hedef alarak yatırımcıların zararına milyonlarca yasa dışı gelir elde etmekle kalmadılar, aynı zamanda TRX üzerinden piyasayı manipüle etmek için kayıt dışı bir borsada wash trading koordine ettiler.

Sun, kendisinin ve ünlü destekçilerinin ünlülerin tweet’leri için para aldığı gerçeğini gizlediği bir tanıtım kampanyası düzenleyerek yatırımcıları TRX ve BTT satın almaya daha da teşvik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir