LDP YSK’nin listesinde yer almadı: AYM itirazımızın sonuçlanmasını bekliyoruz

ANKARA – Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 36 siyasi partinin 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere girme yeterliliği taşıdığını açıkladı. 1994’de kurulan ve birçok seçimde pusulada olan Liberal Demokrat Parti YSK’nin ‘yeterlilik’ listesinde yer almadı.

Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Tırpancı, “Liberal Demokrat Parti dışlanmak mı isteniyor?” başlığıyla açıklama yaparak duruma tepki gösterdi. Nedenini bilmedikleri bir gerekçeyle haklarının gasp edildiğini belirten Tırpancı, “1994’de kurulan ve 1999 seçimleri başta olmak üzere 2015’te yapılan iki genel seçime dahil tüm seçimlere katılan, sonrasında ne LDP MKYK’si ne de Anayasa Mahkemesi’nin partinin il ve ilçe teşkilatlarının kapatılmasına ilişkin alınmış bir kararı olmadığı halde, Yargıtay Siyasi Partiler Sicil Bürosu’nun nedenini bilmediğimiz, anlayamadığımız bir kararı ile LDP’nin seçimlere girme hakkı gasp edilmiştir. Gerek Yargıtay’a gerekse YSK’ya yaptığımız itirazlardan da bir sonuç alamadığımız için Yargıtay’ın bu yanlış kararına uyan YSK’nın aldığı karara AYM nezdinde yaptığımız itirazın sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

‘GÖNÜL VERENLERDEN ÖZÜR DİLİYORUZ’

LDP’ye gönül ve destek veren tüm üye ve seçmenlerden özür dileyen LDP Genel Başkanı Tırpancı’nın açıklaması şu ifadelerle sürdü:

“LDP’ye gönül vermiş vatandaşlarımızın seçme ve seçilme haklarının korunmasına yönelik çalışmalarımızı sonuna kadar sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna bildirmek isteriz. 28 yıldır savunduğumuz ve hangi şartlar altında olursa olsun tek bir kelimesini dahi değiştirmediğimiz (Laiklik, insan hakları ve özgürlükler, kuvvetler ayrılığı ve Hukuk’un üstünlüğü) ilkelerimizi, taviz vermeden her türlü engellemeye karşı savunmaya devam edeceğiz. Kurulduğu günden 2015 seçimleri dahil tüm seçimlerde oy pusulalarında yer alan partimizin bu seçimde de pusulada olamamasının üzüntüsü yaşıyor, parti yöneticileri olarak ‘bizden kaynaklanmayan’ bu husus için LDP’ye gönül ve destek veren tüm üye ve vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. AKP’nin uyguladığı politikaları ‘Liberal’ politikalar olarak görüp LDP’nin de aynı politikaları savunduğunu düşünenlere de üzüntü ve teessüflerimizi bildiririz.”

BİLGEN: 6 AY DOLMADIĞI İÇİN SEÇİMLERE GİRME HAKKINI ELDE EDEMEDİK

8 ay içerisinde seçime girme şartı olan 41 il ve 1/3 ilçesinde teşkilatımızı kurduklarını belirterek YSK’nin listesinde yer almamalarına dair açıklama yapan SES Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen ise, bunun nedenine dair, “Seçimlerin Mayıs ayına alınması nedeniyle Genel Kurul sonrası 6 aylık süre dolmadığı için seçimlere girme hakkını elde edemedik. Türkiye’nin Altınçağı için SES vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.(DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir