Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 20-26 Mart 2023

Geçen haftayı 2008 yılında yaşanan banka krizinden sonraki, en büyük banka krizini konuşarak tamamladık. En büyük ABD bankalarından Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasları ve ardından First Republic Bank için yapılan kurtarma planı sonrası, Avrupa’ya sıçrayan krizle Credit Suisse, İsviçre’nin en büyük bankası UBS Group tarafından 3 milyar franga satın alındı.

Tüm bu gelişmeler sonrası 6 büyük merkez bankası; FED, ECB, İsviçre, İngiltere, Kanada Japonya haftalık olarak güncellenen swap işlemlerini Nisan ayı sonuna kadar, günlük yapılmasına karar verdi.

Resesyon endişesi yatırımcıyı güvenli liman sayılan Altın’a yönlendirmesiyle 2.000 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı ve yine aynı korku sebebiyle Brent Petrol 71 Dolar seviyelerine indiğini gördük. 

Bu haftanın ekonomik takviminde bizleri bekleyen çok önemli gelişmeler var. Çarşamba günü Amerika tarafında faiz kararı ve ekonomik projeksiyon açıklaması gerçekleşecek. 25 baz puan artış oranı ise %76 olarak gözüküyor. Geçen hafta ECB (Avrupa Merkez Bankası) 50 baz puan faiz artışı ile %2 enflasyon hedefinden şaşmadığını gösterdi ancak Başkanın konuşması şahin değildi. Piyasalar hafta boyunca Amerika’dan gelecek karara odaklanacak. 

Haftanın Ekonomik Takvimi

22 Mart 2023 Çarşamba

İngiltere – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: %9,8 Önceki: %10,1 – 10.00

ABD – Faiz Kararı Beklenti: %5,00 Önceki: %4,75 21.00

ABD – FOMC Basın Toplantısı 21.30

23 Mart 2023 Perşembe

Türkiye – Faiz Oranı Kararı – 14.00

İngiltere – Faiz Oranı Kararı Beklenti: %4,25 Önceki: %4 – 15.00

Bitcoin Teknik Analiz

Günlük grafikte Bullish yapımız devam ediyor ve Bitcoin 28.000 dolar seviyesini test edip siyah kutu ile belirlediğimiz 29.200-30.600 dolar seviyesine doğru ilerlemeye devam ediyor. Günlük grafikte market yapısının bozulmaması için korunması gereken önemli bölgemiz kırmızı kutu ile belirttiğim 19.600-20.600 dolar seviyeleri olarak gözüküyor.

4 saatlik grafik bullish ve yeşil çizgi ile belirttiğim 24.000 USD Key Zone seviyesi kaybedilmemesi gereken önemli bir bölge olarak gözüküyor. 1 sonraki destek bölgemiz ise 4 saatlik yapımızda 21.800- 22.400 Dolar seviyesi ve market yapısının bozulmaması için 19.600 dolar seviyesinin kırılmaması önemli.

“Puell Multiple”, Bitcoin madencilerinin 365 günlük hareketli ortalamalarına (her ikisi de USD cinsinden) kıyasla her gün ne kadar kazandığını değerlendiren bir göstergedir. Bu metriğin değeri 1’i aştığında, mevcut madencilik ücretlerinin yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu gösterir. Endeks 1’in altındayken bazı madenciler, giderlerini karşılayamadığı gerekçesiyle ellerindeki varlıklarını satmak zorunda kalabilir. Gösterge 1’i kıran bir yükseliş trendi gösterdiğinde, satış baskısının sona erdiğini görebiliriz.

Bu grafikle muhtemel dip tepe bölgelerini belirlemek için kullanabiliriz. Kırmızı kutu bölgesi tepe, yeşil kutu bölgesini dip olarak alabiliriz. Aynı zamanda Puell Multiple’ın 1’in üzerinde olması olumlu bir gösterge.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri

  1. Conflux (CFX) %203,7
  2. Mask Network (MASK) %116,6
  3. Stacks (STX) %103,2
  4. ImmutableX (IMX) 82,2%
  5. SingularityNET (AGIX) 67,3%

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Beklenen Arbitrum (ARB) Airdrop Duyurusu Geldi!

Arbitrum Vakfı’nın yapmış olduğu açıklamayla birlikte, Arbitrum’un yeni token’ı olan ARB’nin 23 Mart Perşembe günü topluluk üyelerine dağıtılacağı aktarıldı. ARB’nin toplam arzı 10 milyar olarak belirlendi. ARB topluluğu bu token’ların yüzde 56’sına sahip olabilecek. ARB AirDrop’u, toplam arzın yüzde 11,5’ini ARB kullanıcılarına ve yüzde 1,1’ini ARB ekosisteminde faaliyet gösteren DAO’lara verecek. Kalan ARB token’ları ise, ARB DAO tarafından kontrol edilen fona aktarılacak. Ayrıca ARB sahiplerinin fonların nasıl dağıtılacağı konusunda oy kullanmasına olanak sağlayacak.

SVB Analizi, 186 Bankayı Tehlikede Gösteriyor

ABD’nin faiz artışı politikası, ülkedeki bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değerini 2 trilyon dolar düşürdü. Ortaya çıkan faktörlerin yanı sıra, kayıpların, sigortasız mevduatların ve daha büyük bir kredi portföyünün karışımı sonucunda SVB’nin çöküşü yaşandı. SVB’nin bu süreçlerini ve ortaya çıkan sonuçları analiz eden ekonomistler, ABD’de faaliyet gösteren 186 bankanın da potansiyel batma riski taşıdığını iddia etti.

Yeni Yapay Zekadan Kripto Yorumları: GPT 4 Geldi!

Popüler yapay zeka uygulamasının yeni versiyonu ChatGPT 4 uzun bir bekleyişin ardından nihayet geldi. “Derin öğrenmeyi ölçeklendirme çabasındaki en son kilometre taşı” olarak tanımlanan GPT 4, hem görsel hem de metin girişlerini kabul etmesi dolayısıyla bir önceki versiyonu GPT 3.5’dan farklılık gösteriyor.

NFT Platformu Blur için Hırsızlık Uyarısı!

Özellikle de kripto piyasasının hızla artış göstermesi, kripto hırsızlarını adeta harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde borç verme platformu olan Euler Finance’ın kripto saldırısına uğraması buna büyük bir örnek olmuştu. İllegal olayların giderek artması, kripto sektöründeki korkuyu giderek artırdı. Veri platformu olan TrustCheck’in yayınlamış olduğu verilere göre, kripto cüzdanlarını kötü amaçla oluşturulan web sitelere bağlayan Blur kullanıcılarından 300.000 dolardan fazla bakiye çalındı.

Ak Yatırım’dan Kripto Hamlesi: Stablex’i Satın Alıyor

Türkiye’de kripto paralara olan yüksek ilgi, kurumsal şirketlerin de dikkatini çekiyor. Önde gelen bankalardan biri olan Akbank’ın iştiraki Ak Yatırım, kripto sektörü için önemli bir adım attı. Ak Yatırım, Stablex‘i satın almak için resmi girişimlere başladığını duyurdu. 14 Mart’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, Stablex‘in çoğunluk hisselerinin devralınabilmesi amacıyla pay alım ve iştirak sözleşmesi imzalandığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir