EÜ Fizik ve Matematik bölümlerinin akreditasyonu 5 yıl süreyle uzatıldı

Ege Üniversitesinde kalite ve akreditasyon kültürü tüm birimlerce benimsendi

Türkiye’nin YÖKAK tarafından tam akredite edilen ilk üniversitesi olma özelliğini taşıyan Ege Üniversitesinde kaliteyi sürdürülebilir kılmak adına çalışmalar devam ediyor. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik ve Matematik lisans programlarının akreditasyonu; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 5 yıl süreyle uzatıldı. Akreditasyon Belgesi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz’a ve fakülte akademisyenlerine takdim edildi.

Ege Üniversitesinde programların yüzde 70’den fazlasının akredite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi unvanına sahip bir kurum olarak eğitimde kalite ve akreditasyon, en önemli önceliklerimizden birisi. Ülkemizde tam akreditasyon alan ilk üniversite olmanın verdiği sorumlulukla bu kalite bilincini birimlerimize yaymaya ve kaliteyi bir kültür haline getirmeye devam ediyoruz. İlk kez 2021 yılında akredite olan Matematik ve Fizik bölümlerimizin akreditasyonu 5 yıl süreyle uzatılarak eğitim kaliteleri bir kez daha tescillenmiş oldu. Emeği geçen hocalarımızı, öğrencilerimizi ve tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Sekiz bölümün altısı akredite”

Fen Fakültesinde 8 lisans programının 6’sının akredite olduğunu dile getiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Fen Fakültesi; Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik I. Öğretim ve Matematik II. Öğretim olmak üzere 8 lisans programına sahiptir. Bu programların 6’sı FEDEK tarafından akreditedir. Kalite geliştirme çalışmaları kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda fakültemizin birçok bölümünün kalitesi, alınan FEDEK akreditasyon belgeleri ile tescillenmiş oldu. 2023 yılında Fakültemiz Biyoloji ve Kimya Bölümleri de FEDEK akreditasyonu için başvuru yapmış ve değerlendirme aşamasını beklemektedir. FEDEK’in değerlendirme kriterleri arasında programlar, programda kayıtlı öğrencilerin başarısı, program öğretim amaçları, programın çıktıları, öğretim planı, öğretim kadrosu, yönetim yapısı, program altyapısı gibi pek çok ölçüt bulunuyor. Bu ölçütleri yerine getirerek akreditasyonun devamını sağlayan Fizik ve Matematik bölümü hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x