Bu 5 Olaya Kilitlenin: Bitcoin Fiyatını Belirleyecek!

Bitcoin ve altcoin piyasası, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasından sonra Fed’in yeniden likidite sağladığına dair haberlere olumlu tepki veriyor. Önümüzdeki faiz kararları ve kritik teknik seviyelerden gelecek tepki, Bitcoin üzerinde doğrudan etkili olabilir.

Bitcoin (BTC) hakkında bu hafta bilinmesi gereken 5 şey

Fed, Silikon Vadisi Bankası mağdurlarını kurtardı

Silikon Vadisi Bankası (SVB), ek sermaye artırmayı amaçlayan önemli bir varlık ve hisse satışı açıklamasının ardından 10 Mart’ta Kaliforniya’nın mali gözlemcisi tarafından kapatıldı. Yüz milyarlarca dolarlık mevduatı yutan SVB, tüketici fonlarını ipoteğe dayalı menkul kıymetlere park etmesi nedeniyle 1,8 milyar dolarlık devasa bir zarara girmek zorunda kaldı.

Mevduat sahipleri likidite ile ilgili bir şeylerin ters gidebileceği konusunda temkinli hale geldikçe kısa süre sonra bir kartopu etkisi başladı. Herkes bir anda SVB’den para çekmeye çalıştı ve yeterli fon mevcut değildi, bu da varlıkların zararına satılmasını ve nihayetinde başarısız olan bir acil durum finansman turunu gerektirdi.

Sonuç, Fed’in mevduat sahiplerinin parasını durdurmak için adım atmasından geldi. 12 Mart’ta “Banka Vadeli Finansman Programı”nı (BTFP) açıkladı. Hazine Bakanlığı, Fed Kurulu ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) yapılan ortak açıklamada, “Mevduat sahipleri 13 Mart Pazartesi gününden itibaren paralarının tamamına erişebilecek” ifadeleri doğrulandı.

Spekülasyon, Fed faiz oranındaki “dönüş” üzerine toplanıyor

Likiditenin piyasaya geri dönmesiyle birlikte, Fed’in son 18 aydır yürürlükte olan nicel sıkılaştırma (QT) politikasının kaderini merak eden sadece kripto değildi. Bu ayki faiz oranı ayarlama kararının bir indirime yol açabileceği veya Fed’in mevcut oranı değiştirmeyeceğine dair spekülasyonlar yaygındı. Daha önce piyasalar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 22 Mart tarihli toplantısında gösterge faiz oranına göre %0,25 ila %0,5 artış arasında gidip geliyordu.

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius, 12 Mart’ta CNBC ve diğerleri tarafından alıntılanan bir notta, “Bankacılık sistemindeki stres ışığında, artık FOMC’nin 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz” dedi.

Popüler kripto para analisti Michaël van de Poppe, önümüzdeki haftanın Şubat ayı TÜFE enflasyon verileri şeklinde başka bir fiyat katalizörü üreteceğini belirtti. 13 Mart’ta Twitter yorumlarının bir parçası olarak, “Bankalar için ‘QE’ ve ‘Kurtarma’, geçici rahatlama + potansiyel iyi TÜFE ve daha fazla faiz artışı (veya 25 baz puan) olmaması anlamına geliyor” diye yazdı.

Popüler analiz hesabı Daan Crypto Trades, “Piyasalar artık CPI’nin yeşil ışık yakmasını bekliyor” diye devam etti. BTFP kararının ışığında, Fed’in QT’yi sonsuza dek terk ettiği varsayımına karşı uyarıda bulunan Alasdair Macleod daha temkinliydi; “Bankacılık krizine ilk piyasa tepkisi, algılanan Fed eksenine dayanıyor. Ancak bu bir hata olabilir” diye tweet attı.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, genel beklentiler, 22 Mart’ta durgun bir gösterge faiz oranından ziyade, daha fazla bir artıştan yana. Ancak, %0,5 masanın dışındaydı.

Bitcoin fiyatı, şiddetli geri dönüşte 22,7 bin dolara sıçradı

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı 13 Mart’ta sertçe yükseldi. TradingView’den alınan verilere göre, Bitstamp’ta 22.775 dolarlık yerel zirvelere ulaştıktan sonra şu anda 24.200 dolar direncini aşındırıyor.

10 Mart’taki 20.000 doların altındaki düşük seviyelerinden toparlanmanın büyük kısmı, Fed likidite duyurusunun ardından geldi, ancak bu, SVB patlamasının tüm izlerini tamamen sildi.

Analistler mevcut Bitcoin fiyat hareketlerini nasıl yorumladı?

Popüler yorumcu Bitcoin Archive, “Bitcoin, 2008’den beri ABD’deki en büyük banka çöküşünden sadece 3 gün içinde kurtuldu” diye özetledi. Van de Poppe, potansiyel olarak 23.700 dolara ulaşan long pozisyonu kolaylaştırmak için 21.300 doların tutulması gerektiğini savundu. Diğer trader Crypto Chase, “22.700 likidite almak için olgun görünüyor,” diye devam etti.

Profesyonel trader Jackis, geçen haftanın en düşük seviyesinin, 25.000 doların üzerindeki 2023 zirvelerinden 0,618 Fibonacci geri çekilme seviyesiyle tam olarak eşleştiğini kaydetti. Credible Crypto, 4 saatlik zaman dilimlerinde mevcut fiyat davranışı hakkında “Aylık büyük desteği pompalamamız şaşırtıcı değil” dedi.

Bitcoin’in haftalık kapanışı böylece beklenenden çok daha yüksek geldi ve 22.000 doları aştı. Rekt Capital için bu “muhtemelen”, daha önce haftalık zaman dilimlerinde oynayan düşüş eğilimi gösteren çift tepe modeline ödeme yaptı. 12 Mart tarihli bir tweet’in bir bölümünde “21.770 doların üzerindeki Haftalık Kapanış muhtemelen Çift Zirveyi geçersiz kılıyor” yazıyordu.

Yine de daha fazla analiz, Nisan’ı Bitcoin’in daha uzun vadeli bir trend değişikliğini etkilemeye başlayabileceği en yakın nokta olarak gösterdi. Rekt Capital, “20.000 dolardan büyük BTC tepkisi, bu Makro Aralığın Düşük Aralığı,” diye yazdı. “20.000 doları tuttuğu sürece, BTC’nin önümüzdeki haftalarda Makro Düşüş trendine bir kez daha meydan okuma şansı var. En erken bu Nisan.” diye ekledi.

USDC dolar sabitini geri kazanmak istiyor

Yatırımcıların bu hafta rahat bir nefes almasına neden olabilecek şeyde, SVB çöküşünün erken bir kripto zayiatı 13 Mart’ta tekrar başladı. USDC, %20’lik düşüşün ardından Bitstamp’ta 0,99 dolardan işlem gördü, çünkü ihraççı Circle’ın güvenceleri mevcut paniği sakinleştirmeye yardımcı oldu.

12 Mart’ta bir Twitter ileti dizisinde CEO Jeremy Allaire, BNY Mellon ve isimsiz yeni bir bankacılık ortağının, Signature ve SVB’nin aniden kaldığı yerden görevi devralacağını doğruladı. Basın açıklamasında, “Dolaşımdaki tüm USDC’lerin güveni, emniyeti ve 1:1 itfa edilebilirliği, Circle için büyük önem taşıyor, kripto piyasasını etkileyen banka bulaşması karşısında bile,” diye ekledi ve Fed ve ABD milletvekillerinin eylemlerini övdü.

ABD’nin en büyük borsası Coinbase, USDC dönüşümlerinin 13 Mart’ta başlayacağını doğruladı. Kısa bir süre sonra, en büyük küresel borsa olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ayrıca kendi markalı stablecoin’i Binance USD’nin bir kısmının dönüştürüldüğünü duyurdu. Bu da 13 Mart’taki rallinin arkasındaki ana katalizörlerden biriydi.

“Short squeeze” riski arttıkça duyarlılık toparlanıyor

Kripto piyasası duyarlılığının makro olaylara karşı ne kadar hassas olmaya devam ettiğinin bir yansıması olarak, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 10 Mart’ta iki ay sonra ilk kez “korkuya” geri döndü.

En son olaylar, Endeksin puanının tek bir günde 33/100’den 49/100’e – “nötr” olarak sınıflandırılmasıyla – dramatik bir dönüşe tanık oldu.

Bununla birlikte, türev borsalarında düşüş eğilimi devam ediyor. On-chain analitik firması Glassnode’un verilerine göre, hafta sonu fonlama oranları Kasım 2022’deki FTX çöküşünden bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Tedtalksmacro, “Long’lara long olması için para ödeniyor,” diye özetledi.

Aşırı negatif fonlama oranları, piyasa çoğunluğu fiyatın düşmeye devam etmesini beklediğinden, kademeli benzeri bir domino etkisinde short pozisyonların toplu olarak tasfiye edildiği bir olay olan “short squeeze” tetikleme yeteneğidir.

Coinglass’ın verilerine göre, çapraz kripto açığa satış tasfiyeleri yalnızca 12 Mart’ta 150 milyon doları aştı ve 13 Mart’ta 39 milyon doları buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir