ABD’li Senatörler, Mark Zuckerberg’i uyardı: Çocukları Meta’dan uzak tut!

Mark Zuckerberg’in kullanıcı verilerinde sürekli ihmalsizlik ile suçlanması, Meta şirketinin güven kaybetmesine neden oluyor. Bununla ilgili yapılan son uyarı da ABD’li Senatörlerden geldi; Mark Zuckerberg’e gençleri Meta şirketinin Horizon Worlds adındaki sanal gerçeklik oyunundan uzak tutmasını söyledi.

Meta’nın Horizon World sanal gerçeklik oyunu ABD’li Senatörler Richard Blumenthal ve Edvward Markey için endişe verici bir konu olarak görülüyor. Geçtiğimiz günlerde sızdırılan bir notta, Horizon Worlds oyununun Mart ayında 13-17 yaş arasındaki geçler için erişime açılacağı açıklandı. Şu anda sadece 18 yaş üstü bireylerin dahil olduğu oyuna olan ilgi büyüyor.

MARK ZUCKERBERG’İ UYARDILAR

Horizon Worlds, kullanıcılara sanal ortamda aktif bir sanal özgürlük hayatı yaşamalarını sağlıyor; çeşitli oyunlar oynanabiliyor ve başkalarıyla iletişim kurma imkanı sunuyor.

ABD Senatörlerinin Meta CEO’suna yazdıkları PDF formatındaki mektupta, şirketin Instagram ve Facebook gibi platformlarda gençlerin nasıl etkilendiklerine ve genç yetişkinlerin Horizon Wolds oyununa girmeleriyle hangi tür risklerle karşı karşıya kalacaklarını belirtikleri endişeleri dile getirdiler. Mektubun devamında şu sözleri ekliyor:

 ABD’li senatörler tarafından yazılan mektupta, şirket sicilinin karanlık olduğu, kullanıcılar açısından yaşanan mahremiyet ihlallerinin sağlık ve fizyolojik sorunları ortaya çıkardığı ve kullanıcıların savunmasızlığına ilişkin araştırmalardan söz ediliyor.

NEREDEYSE HER AN OLUMSUZ DAVRANIŞLARA MARUZ KALINIYOR

Senatörler, Metaverse’deki çocuklar  da dahil olmak üzere bütün kullanıcıların “her yedi dakikada bir zorbalık, şiddet tehdidi ve cinsel içerik gibi istismar edici davranışlara maruz kaldığını” ekledi. Buna dayanarak oluşturulan raporların şirketin kullanıcı güvenliğini sağlayamadığı ve sanal ortamdaki kullanıcıların iletişimini yanlış anladığı konusunda vurgulamalarda bulundu.

ÇOCUKLAR ÖZ GÜVENİNİ KAYBEDİYOR

Mark Zuckerberg’e yazılan mektupta ayrıca genç kızların %32’sinin Instagram uygulamasının vücutları hakkında kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olduğunu bildirdiği bir araştırmadan bahsediliyor. Yazılan mektupta Meta şirketine yönelik ciddi suçlamaların bulunduğu şu ifadelere yer veriliyor;

Tüm bunlara rağmen Mark Zuckerberg yönetimindeki Meta şirketi, konuyla ilgili yorum yapmayı reddederek kendi sessizliği içinde bildiklerini yapmaya devam ediyor. Zuckerberg’in belirsiz davranışlarına bağlı olarak, Horizon Wolds ile bundan sonra ne yapmayı planladığı bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir